Sferturi de finala: Cupa Romaniei la baschet: BCM U Pitesti–Dinamo Bucuresti

După egalul de la Bucureşti, 67-67, echipa antrenată de Tudor Costescu s-a impus la un scor categoric, 72-51 (16-22, 14-9, 24-10, 18-10), în returul de pe teren propriu cu Dinamo din sferturile Cupei României, obţinând astfel calificarea la turneul final al competiţiei.
Tony Haymon a inaugurat meciul din Trivale, dar Vujacic a replicat repede cu o reuşită de trei pentru 3-2 şi gazdele, cu Velickovic şi Stefanovic în prim plan, au condus ostilităţile până la 10-6. Băieţii lui Nicu Toader s-au trezit însă la timp şi au întors scorul la 10-15, jocul curgând apoi în favoarea lor până la prima pauză, când a fost 16-22.
Sfertul al doilea a debutat cu o terţă a lui Dani Popescu, Neguţ a făcut 21-22, iar Lucian Chirof a scuturat la rându-i plasa coşului de la distanţă pentru run-ul de 8-0 prin care argeşenii au revenit la conducere la 24-22. Paul Nelson şi-a scos echipa din faliment şi forţele s-au echilibrat, la intrarea la cabine tabela indicând 30-31.
La revenirea pe parchet, ritmul a fost rupt de Uros Velickovic, sârbul trecând de două ori mingea prin inel din afara semicercului pentru 36-31.
Piteştenii au profitat la maxim de momentele favorabile lor şi s-au distanţat la 44-33 până în minurul 25. Bădilă a strâns uşor scorul prin două libere, 44-35, dar Neguţ a stopat din faşă tentativa lui Dinamo de a reveni în cărţi, punând cinci puncte la rând în contul alor săi pentru 49-35, şi BCM nu a mai cedat iniţiativa, fiind 54-41 la ultima pauză.

Sfertul al patrulea nu a avut istoric. Costescu a mizat mai mult pe jucătorii români, care nu au scăpat situaţia de sub control. Cu 6 puncte ale lui Dani Popescu, 5 ale lui Neguţ, 4 înscrie de Şenai şi 3 de Chirof, echipa din Trivale a realizat un parţial de 18-10, adujudecându-şi astfel victoria la 72-51.

Sursa: Dabaschet.net Foto: Felix Cuceanu